Mutluluğun Kokusu

Mutluluğun Kokusu Mutluluğun bir kokusu vardır. Mutlu olduğunuz anlarda gizlidir. Bir koku bizi geçmişe, güzel anlara götürebilir. Mutluluğu yakalamak insanın hedefidir. Mutluluğu kimyasal olarak yaşamak için kokulardan istifade etmek gerekir. İşte mutluluğun kokusu ve mutluluğa giden en kestirme yollardan birisi..

Mutlu olduğumuz anların resminde sadece manzaralar değil kokular da vardır. Çayın, çorbanın, denizin, parfümün, yağmurun gibi birçok şeyin kokusu bizi farklı yerlere götürür. Mutsuz olduğumuz anlarda gardımız düşer; moralimiz bozulur. Moral bozulunca bağışıklık sisteminin kaleleri bir bir yıkılır. Stresin anahtarıyla birçok huzursuzluk ve hastalık insanı sarar. Mutluluğun kendine has bir kokusu vardır. Mutluluğun kokusu sizin elinizde ve sizin hükmünüz altındadır. Bazen tesadüfler olaylar mekânlar bazı kokuları ihtiva edebilir. Ancak mutsuz olduğumuz anlarda biz kendimizi kokularla mutlu edebiliriz. Beynimiz buna alışıktır ve çabucak tepki verir.

Sizi mutsuz eden anlara ait kokulardan uzak durun. Mutlu olduğunuz anlara ait kokuları temin edin. Göreceksiniz mutsuz olduğunuz anda sadece koklama duyunuzla bile bir anda mutlu olacaksınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Odanızda herhangi bir koku olabilir. Sevdiğini ve beğendiğiniz kokuyu yanınızda bulundurun. Mutlu olduğunuzda bu kokuyu kendinize sıkınız, koklayınız. Beyinin koku reseptörleri mutlu olduğunuz anlarla sizi sevindiren anılara ait kokuları birlikte işler. Yaşanmışlık olmasa dahi, mutsuz olduğunuz bir anda sadece kokularla dahi mutlu olabilirsiniz.

Mutluluğun kokusu nedir?

Mutluluğun kokusu nedir? Derken biraz da nasıl mutlu olabileceğimizden de bahsetmek gerekir. Mutluluk göreceli bir şeydir. Mutlu olmak için az şeyle yetinmek; hırslardan uzak durmak gerekir. Olasılıklara bağlı beklentileriniz için hep bir hayal kırıklığı kapısı vardır. Bu nedenle o kapıları çalmamak daha güzeldir. Mutlu olduğunuz zamanları hatırlamak bile sizlere direnç ve neşe verir. Kötü hatıralar, karanlık âleme ait izlerdir. Üzerinde duruldukça, ileri geri düşünüldükçe insanı olumsuzluğa ve negatif âleme çeker.

Sevinç ve neşe bizim elimizdedir. Yetinmek ve aza kanaat etmek en büyük servettir. Mutlu olduğunuz anlara ait kokular seçin. Ona ihtiyaç duyduğunuzda kokuların vasıtasıyla mutluluğu çağırabilirsiniz. Elbette bu bir kimyasal yanıltma olayı. Beynimizi kandırmış oluyoruz. Neşe anında salgılanan seretonin hormonu, vücut için oldukça faydalı ve bağışıklığa etkilidir. Özellikle depresyon hastalarında vücutta tesis edilmeyen çalışılan şey, seretonin miktarının üretimi ve arttırılmasıdır. Kendinizi depresyonda hissediyorsanız, mutluluğun kokusu, denemek adına tam size göre. Aldığınız ilaçların yanında kokulardan da destek alabilirsiniz. Unutmayın kokular sizin iyi hissetmenizi sağlar ve her kokuda mutluluğa giden bir yol var.

Kedi isimleri almanca.com.tr 1melek.com