Mülakat Stresi

Mülakat Stresi: Bireylerin eğitim hayatının sona ermesinden sonra, kendi uzmanlık alanında ki sektörlerde branşa göre iş arama süreci başlar. Bu süreç bir takım sıkıntıları da beraberinde getirir.

Mülakatlarda Stresi ve Çekingenliği Nasıl Yenebilirsiniz?

Özellikle iş görüşmeleri esnasına yaşanan sorun stres ve çekingenliktir. Mülakatlar yani işe alım sürecindeki sınavlar adayları bir hayli zorlamaktadır. Yaşanan stres yüzünden karşılıklı kurulan diyaloglar yetersiz kalmakta ve aday kendini tam anlamıyla ifade edememektedir. Günümüzde birçok kişi iş görüşmelerinde yaşanan stres yüzünden işe alınamamaktadır. Bu sorunun çözümü ise mesleki bilgimizi en iyi şekilde kullanabilmek, kendimizi o iş için seçilmiş bir kişi olarak görmek ve en önemlisi ise teknik bilgiler ile kendimizi donatmaktır.

İş görüşmesi stresi

Özellikle iş mülakatlarında stresi yenmenin en kolay yolu ise özgüveni tam bir birey olmaktır. Güvensizlik duygusunu yenebilmek stresimizi büyük ölçüde azaltan bir faktördür. Günlük yaşantımızda sosyalliğe önem vererek toplum için de sık bulunmak stres duygusunu ortadan kaldıran başka bir faktördür. Yeni bir ortamda özellikle iş görüşmeleri sırasında stresi kontrol altında tutmanın diğer yolları ise kaliteli kelimeler seçerek diyaloglara başlanmasıdır. İşveren sizin özgün duruşunuzu fark ederse size olan bakış açısı da değişecektir.

Mülakatlarda Çekingenlik

Çekingenlik sorunu ise kişinin bulunduğu ortam, geçmiş yaşantısı ve sosyal yaşamının eksikliğinden kaynaklan bir sorundur. Kişi dış dünyaya olan uzaklığı sebebi ile çekingenlik duygusunu ve kariyer hayatında da bu sorunu yaşayabilir. Özellikle meslek yaşantısı açısından bu sorunu yenmek gerekir. Günün farklı zaman dilimlerinde ve değişik ortamlarda bulunmak çekingenliği azaltan unsurlardır. 

Özgüven sorunu yaşayan bireylerde daha sık görünen çekingenlik sorununu değişik sosyal aktiviteler sayesinde yenebiliriz. Mülakatlar da ise bu sorunu kendimizden emin bir duruşla yenebiliriz. Tekrar söylemek gerekirse özgüveni tam olan bireylerde çekingenlik duygusu olmadığı gibi başarılı bir meslek süreci için sağlam zemin hazırlanmış olur.

Yorum yapın