KOSGEB Desteklenen Sektörler 2022

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler: nace kodu ile belirlenmiş olan KOSGEB destekli sektörlerin neler olduğunu, KOSGEB hangi sektörlere hibe desteği, geri ödemesiz Kredi verdiğini bu yazımızda belirttik.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler hangileridir 2022

Devlet destekli olan kurulmuş olan KOSGEB bir hibe destekleme kurumudur. Yeni girişimcilere üretimi teşvik anlamında parasal destek ve geri ödemesiz hibe destekleri vermektedir. İş yeri açmak istiyorum ama kosgeb desteği almak amacın var diye düşünenler öncelikle kosgeb’in hibe desteği vermiş olduğu alanlardan bir iş yeri açması gerekmektedir. Desteklenmeyen sektörlerden bir tanesi ile ilgili işletme açanlara bu destekler verilmez. Onun için öncelikle doğru bir karar verip doğru tercihin yapılması gerekmektedir.

KOSGEB desteklenen sektörler listesi bakıldığında şu sektörlerin desteklendiğini görebiliriz: imalat, elektrik, gaz buhar üretim ve dağıtımı, su temini hizmetleri, istasyonu atık yönetimi inşaat hizmetleri toptan gıda ve perakende ticari işlemler madencilik ve taş ocakçılığı, motorlu kara taşıtları motosikletler ve onarım ulaştırma ve depolama hizmetleri konaklama, gıda, yiyecek hizmetleri, bilgi iletişim ve telekomünikasyon hizmetleri, mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler hizmetleri, idari destek hizmetler, kültür sanat eğlence sporsal faaliyetler, kafeler, yiyecek içecek mekanları, fitness salonları girmektedir.

Bu hizmet alanlarından bir tanesinden bir işyeri açması durumunda KOSGEB tarafından destek göreceğinize söyleyebiliriz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler 2021

KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörler hangileridir?

KOSGEB’in desteklemediği sektörler de vardır. Bu sektörlerin başında alkollü ürün satan işyerleri gelmektedir. Özellikle alkollü içecek hizmeti veren meyhane, gece kulübü gibi işletmelere KOSGEB destekleri verilmez. Bunun yanı sıra tekel bu şey gibi alkollü içecekler satan yerlere yine KOSGEB kredileri verilmemektedir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler bakıldığı zaman genellikle üretime yönelik olan sektörler olduğunu görüyoruz +18 ya da kumar içki gibi faaliyetler yürütenlere hibe verilmez.

KOSGEB daha çok imalat sektöründe desteklemektedir

KOSGEB’in destek vermiş olduğu sektörler listesinde ilk sıralarda genellikle imalat sektörü yer almaktadır. Gıda imalatı, mobilya imalatı, tekstil, tütün, mantar, ağaç ürünleri, saz, saman kağıt, metal, kimyasal ve eczacılıkla ilgili imalat sektöründe faaliyet gösterileri çok daha kolay bir şekilde ki bile verilebilmektedir.

Kosgeb’den ticaret yapanlara destek

KOSGEB’in desteklediği sektörlerin diğer bir alt başlığı da ticari faaliyetler sektörleridir. Özellikle kuryecilik, motosiklet ticareti taşıtları ticareti KOSGEB tarafından desteklenen girmektedir.

KOSGEB inşaat sektörüne destek verir mi?

Özellikle inşaat projesi yürütenler devlet desteği almak için KOSGEB başvuru yapabilirler. Ama şu anda inşaat sektörü üretim sektörü olmadığı için kurum tarafından desteklenmez. Bina inşaatı bina yenilemesi kentsel dönüşüm bunlar daha çok kentsel dönüşüm hibeleri ile ilgili ve bankalarla ilgili bir durum olduğu için üretim yönü olmadığı için destek verilen alanlardır.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler 2022’de yazımızda genel olarak hangi sektörlere destek gördüğünü hangi sektörlere hibe verildiğini ve hangi sektörlere devlet desteği son olmadığını belirttik.

Yorum yapın