Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Kedi Bakımı Zorlukları

Kediler en sevimli dostlar arasında yer alıyor. Evlerin neşesi olan kediler yaramaz tavırları ile bir yandan hayatınıza neşe getirirken bir yandan da ortamın daha eğlenceli olmasını sağlarlar. Ancak bu küçük dostlar ne kadar eğlenceli olurlarsa olsunlar onların da ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekiyor. Kedi bakımı konusunda hemen her bilgiye sahip olmadan bu dostları beslemek çok da doğru olmayacaktır.

Halk arasında dokuz canlı olarak bilinen kediler aslında son derece hassas canlılardır. Onların birçok hastalık ve uygunsuz yaşam şartları nedeniyle ölebildiklerini söylemek mümkündür. Eğer evinizde bir kedi beslemek istiyorsanız o kedinin tüm sorumluluğunu da mutlaka üstlenmeniz gerekiyor. Kediler konusunda son derece titiz olmanız gerekiyor.

Kedilerin beslenmesi, uyku alanları, tuvalet kaplarının temizlemesi, mama kaplarının temiz tutulması bakım sürecinde en çok dikkat edilen konular arasında yer alıyor. Kedi bakımı ve beslenmesi konusunda şu detayları her zaman göz önünde bulundurabilirsiniz.


Kedi Beslenmesinde Önem Verilmesi Gerekenler

kedilerde beslenme
Kedi Beslenmesinde Önem Verilmesi Gerekenler

Kedilerin hemen her şeyi yiyebileceği son derece yanlış bir düşüncedir. Evinizde besleyeceğiniz kedinizin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamasını istiyorsanız mutlaka bu sevimli canlıların beslenme periyotlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Kedilerinizin iyi beslenememesi durumunda sağlığını yitirmesi ve hastalanması söz konusu olabilir. Kedi beslenmesi nasıl olmalı sorusuna ise şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir:

 • Kedilerin beslenmesinde mutlaka kaliteli mamalar kullanmanız gerekiyor.
 • Yaş mamayı kedilerinizi ödüllendirmek için vermelisiniz.
 • Kedilerinizi beslerken onların yaşına ve ay durumuna uygun mamalar kullanmalısınız.
 • Yavru kediler için yavru kedi maması kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Kedilerinize kendi yediğiniz yemeklerden mümkün olduğunca vermemelisiniz.
 • Pişmemiş gıdaları ve et ürünlerini vermemeye özen göstermelisiniz.
 • Kedilerinize balık atıkları vermemelisiniz. Kılçık kedilerinize zarar verebilir.
 • Tavuk ciğerini çok seven kedilere bu ciğeri haşlayarak verebilirsiniz.
 • Yavru kedileri 2-3 saatte bir beslemeniz gerekir.
 • 2 haftalık olduklarında ise 4-6 saat aralığında beslemeniz gerekiyor.
 • Günde 3 öğün beslenmelerine dikkat etmelisiniz.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz taktirde kedilerinizi son derece iyi koşullarda besleme şansı elde edebilirsiniz. Kedilerin beslenmesi son derece önemlidir. Beslenme periyotlarında yeterli vitamin ve proteini almaları gerekiyor. Bu nedenle mama seçerken gereken titizliği göstermeniz büyük bir önem taşıyor.

Kedilerde Tüy Bakımı

kedi tuy bakimi
Kedilerde Tüy Bakımı

Kedilerin en büyük problemlerinden birisi de tüylerinin dökülmesidir. Hem insanlar açısından bir sağlık riski oluşturur hem de yaşam alanlarınızda rahatsızlık uyandırabilir. Bu nedenle de kedilerin tüy bakımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hem dökülmesini azaltmak hem de daha parlak görünmesini sağlamak için tüy bakımını gereken şekilde yapmak gerekir.

Kedi tüyü güzelleştirme konusunda taraklar son derece önemlidir. Tüyleri toplayan kendinden taraklı eldivenler kedilerinizin daha düzgün tüylerinin olmasını sağlayabilir. Bu eldivenler hem onların sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlar hem de fazladan dökülen tüyleri toplayarak evinizin içerisine savrulmasını önler. Aynı zamanda kedilerinizin daha canlı tüylere sahip olması için mutlaka vitamin kullanmanız gerekiyor. Kedi tüyleri için vitamin kullanmak tüylerinin daha parlak görünmesini sağlar.

Uzun tüylü kedilerin bakımı sırasında mutlaka her gün tarama işlemi yapılmalıdır. Bu sayede tüyleri dökülmez ve daha düzenli bir tüy yapısına kavuşurlar. Kediler için tüyler son derece önemlidir. Kedileri banyo yaptırmak çok uygun değildir. Ayda bir defa yıkamak yeterli olabilir. Çünkü kediler kendi kendilerini en iyi şekilde temizleyebilen canlılardır. Kedi tüy dökümü engelleme konusunda da veterinere danışabilirsiniz. Ancak her sene mevsim değişimlerinde tüm kedilerde bir tüy dökümü olmaktadır.

Kedilerde Tuvalet ve Yemek Kabı Temizliği

kedilerde tuvalet ve yemek kabi temizligi
Kedilerde Tuvalet ve Yemek Kabı Temizliği

Kedilerinizin kullandığı eşyaları periyodik olarak temizlemeniz gerekiyor. Özellikle çiş kapları çok kirli olursa hem etrafa kötü koku yayar hem de kedileriniz bu kapları kullanmak istemezler. Böyle durumlarda da etrafı pisletebilirler. Kedilerinizin tuvalet kapları içerisinde biriken pislikleri her gün temizlemeniz gerekiyor. Belirli periyotlarda da kumunun yenilenmesi gerekiyor. Kedilerinizin kumunda biriken pislikleri minik kürekler yardımı ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Evde kedi bakımı zorlukları fazla olsa da hayatınıza neşe getiren bu sevimli canlılarla bir arada yaşamak son derece keyif vericidir. Kedilerinizin sürekli olarak mama yedikleri kapları da temizlemeniz gerekiyor. Özellikle mama ve su kaplarını kesinlikle tuvalet kaplarının yanına bırakmamalısınız. Bu süreçte hem mama yemezler hem de su içmek istemezler.

Sularının her gün yenilenmesi gerekiyor. Taze su kediler için son derece önemlidir. Gün içerisinde birkaç defa taze su da verebilirsiniz. Kedilerinizin mama kaplarının her gün yıkanması ve taze yem konulması gerekiyor. Tek seferde çok fazla yem vermek yerine her öğün taze şekilde yem vermek daha idealdir.

Kedilerin Uyku Alanları

kedilerin uyku alanlari
Kedilerin Uyku Alanları

Kediler genel olarak sizinle aynı yatakta uyumak isteyebilirler. Ancak onlara özel bir uyku alanı olması daha iyi olacaktır. Evde kedi bakımı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin ilk olarak kedilerine uygun bir yer hazırlaması gerekiyor. Kedileriniz için kedi evi alabilirsiniz. Bu kedi evlerinde kendilerini daha mutlu hissedebilirler.

Minder yaparak bulunduğunuz odada sıcacık uyumasını da sağlamanız mümkündür. Kedilerinizin uyku alanlarının da temizlenmesine önem vermeniz gerekiyor. Bu süreçte kedilerinizin yumuşak ve sıcak bir uyku alanının olması zaman zaman sizi rahat bırakmasını da sağlar. Uyudukları yeri gürültüsüz ve sakin bir yere hazırlamak daha iyi olabilir.

Evde Kedi Bakımı Zorlukları

Evde kedi bakmak son derece zordur. Özellikle apartman dairesinde kedi beslemeyi düşünüyorsanız onlara yeterli hareket alanı sağlayabilmelisiniz. Bununla birlikte ev içerisindeki birçok eşya onlar için ciddi birer tehdit haline gelebilir. Evdeki elektrik kablolarından saksılara kadar her eşya risk barındır. Kediler yaramaz ve hareketli olduklarından eşyalar konusunda ciddi sorunlar yaşayabilirler.

evde kedi bakimi zorluklari
Evde Kedi Bakımı Zorlukları

 

Aynı zamanda eve yeni gelen bir kedinin mama ve çiş kabının yerini öğrenmesi de zaman alacaktır. Bu da kedilerinizin alışma sürecinde biraz yabancılık çekmesine neden olabilir. Eve yeni gelen kedinizin mutlaka evi tanıma süreci geçirmesi gerekmektedir. Tüy ve deri sağlığından enfeksiyon risklerine kadar her anlamda kedilerinizin sorunsuz yaşamasına dikkat etmeniz gerekiyor.