Hedef Belirlemek ve Bunlara Ulaşmak

Hedef Belirlemek ve Bunlara Ulaşmak için Basit Adımlar

Hedef Belirlemek ve Bunlara Ulaşmak

Hedef belirlemek, kişinin istediği şeyi elde etmek için yapması gerekenleri tanımlamak için önemlidir. Hedefler, kısa vadeli ve uzun vadeli olabilir. Kısa vadeli hedefler, genellikle birkaç hafta veya ay içinde gerçekleşebilirken, uzun vadeli hedefler daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşebilir. Hedef belirlemek, kişinin ne yapması gerektiğini, ne zaman yapması gerektiğini ve nasıl yapması gerektiğini belirlemek için önemlidir.

Hedeflere ulaşmak için, kişinin gereken adımları planlaması ve bunları gerçekleştirmek için çalışması gerekir. Bu, kişinin hedeflerine ulaşmak için gereken zaman, kaynak ve çaba gibi faktörleri dikkate alması gerektiği anlamına gelir. Kişi, hedeflerine ulaşmak için gerekli olan her şeyi yapmalıdır.

Örneğin, kişi, okulunu tamamlamak için hedef belirlerse, okuma, yazma ve matematik gibi temel bilgi becerilerini geliştirmek, sınavlara hazırlanmak ve öğrenme metodlarını araştırmak gibi adımlar atması gerekir. Ayrıca, kişinin okulumuzda başarılı olmak için gereken zamanı, kaynakları ve çabayı ayırması gerekir.

Sonuç olarak, hedef belirlemek ve bunlara ulaşmak için, kişinin hedeflerini net bir şekilde tanımlaması ve bunları gerçekleştirmek için gereken adımları planlaması ve uygulaması gerekir. Ayrıca, kişinin hedeflerine ulaşmak için gerekli olan zaman, kaynak ve çabayı ayırması önemlidir.

Hedef Belirleme

Bu, herkesin yapmaya çalıştığı bir şeydir, ancak yalnızca birkaç kişi gerçekten sonuç odaklı başarı sağlar. Çoğu insanın karşılaştığı zorluk, sahip olmayı sevdikleri istenen sonuca kendilerini adamaktır. Yolculuk başlar başlamaz, engeller ve problemler ortaya çıkar ve çoğu insan bu aşamadan sonra pes eder. Hedef belirleme konusunda başarısız olmak zorunda değilsiniz. Birkaç basit ipucu ve püf noktası ile hedef belirlemeyi sizin için kolaylaştırabiliriz.

Brian Tracy, Uçuş Planı adlı kitabında hedef belirleme üzerine harika bir genel bakış yazdı . Kişisel başarı için hedef belirleme sürecini açıklamak için bir uçuş benzetmesi kullanıyor.

Çoğu uçuş rota dışı olacak, ancak hepsi hedeflerine ulaşıyor. Yolculuk boyunca pilotu, ayarlamalar yapmaya zorlayan türbülans, yan rüzgarlar, fırtınalar ve şimşeklerle başa çıkmak zorundadır. Gerçek hayatta da hedef belirleme tam olarak böyle çalışır . Hedefinizi biliyorsunuz ve ona doğru yürümeye çalışıyorsunuz, ancak kaçınılmaz olarak yol boyunca belirttiğimiz ayarlamaları yapmanız gerekiyor.

Zaman Yönetimi

Burası zaman yönetiminin devreye girdiği yerdir. Zaman yönetimi becerileriniz ne kadar iyi uyum sağladığınızı ve dolayısıyla hedeflerinize ne kadar hızlı ulaşacağınızı belirleyecektir. Unutmayın, üretkenlik, hedeflerinize ulaşmak için harcadığınız zamandır . Program yaptığınızda, hedeflerinizle uyumlu mu? Çoğu insan için varış noktasını bilmek sorun değildir. Çoğu insanı geride tutan şey hedefin haritasını çıkarmak, doğru ayarlamaları yapmak ve ona bağlı kalmaktır.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için bazı basit ipuçları ve püf noktaları. Aslında, bunu beş basit adımda ayırabilirsiniz.

  • Neyi başarmak istediğinizi belirleyin.
  • Hedeflerime nasıl gidebilirim.
  • Her gün sizi hedeflerinize yaklaştıran bir şey yapın.
  • Neye ulaşmak istediğinizi belirleyin

Bu, hedef belirlemenin en kolay kısmıdır. Sadece kendinize sorun, ” Bir yıl içinde başarmak istediğim şey nedir? “1 yol (12 Ay), hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için yeterli bir süredir. Hedefinizi kolaylaştırmak için bu hedefe bağlı kalmanız gerekiyor. Nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, aşağıdaki yaşam alanlarından birisini  hedef olarak seçin:

  • Sağlık
  • Servet
  • İlişkiler
  • Mutluluk
  • Oraya nasıl gideceğinizi açıklayın

Neyi başarmak istediğinizi belirledikten sonra daha da zorlaşır. Bu aynı zamanda çoğu insanın çoğunluktan çıktığı adımdır. Hedefinizi nasıl gerçeğe dönüştürmeyi planlıyorsunuz? Hedefinize ulaşmak için somut adımlara ihtiyacınız var. A noktasından B noktasına uçmak için rotayı bilmeniz gerekir. Aynı fikir hedef belirleme için de geçerlidir.

Pek çok insan “milyoner” olma hedefine sahip, ancak o zaman nasıl olunacağı hakkında hiçbir fikri yok. Ya da birisi Zeus gibi bir vücuda sahip olmak ister ama ne yapacağı konusunda hiçbir fikri yoktur. Bu yüzden yeni yıl kararları işe yaramıyor çünkü bu sadece arzulu bir düşüncedir. Adımların ana hatlarını çizerek netliğe ( temel üretkenlik zihniyetlerinden biri) ihtiyacınız var .

Oyun planınızı belirleyin. Sonu düşünerek başlayın ve hedefinize ulaşmak için attığınız adımları geriye doğru bölün.

Bir yere yazın

Hedef Belirlemek ve Bunlara Ulaşmak: Arzulu düşünceden gerçekten hedeflerinize ulaşmaya geçmek için taahhütlerinizi yazmanız gerekir. Beyninize bir yatırım seviyesi olduğunu düşündürerek bu girişimde ciddi olduğunuzu söylemelisiniz. İnsanlar olarak, bir şeye yatırım yaptığımızda, yatırımımızı kaybetmekten nefret ederiz ve bunu korumak için her şeyi yapacağız. Hedeflerinizi ve adımlarınızı yazarak, netlik kazanıyorsunuz ama aynı zamanda beyninize “ Hey, bakın, bu benim için önemli ve ben buna yatırım yapıyorum, o yüzden bu konuyu bırakmayalım. ”

Tecrübelerime göre, bir kağıda veya beyaz tahtaya yazmak, yazmaktan daha güçlü bir etki sağlıyor. Bu yüzden hedeflerinizi ve adımlarınızı yazın.

Hedef biliniyor, harita temiz ve rota tanımlanıyor. Şimdi tek yapmanız gereken oyun planına bağlı kalmak. Ne yazık ki bu, hedeflerine ulaşmaktan vazgeçen çoğu insan için başka bir engeldir. Buradaki en büyük anahtar, ulaşmak istediğiniz hedefleri kendinize hatırlatmaya devam etmektir. Bu ifade tekrar etmeye değer.

| Ulaşmak istediğiniz hedefleri kendinize hatırlatmaya devam edin.

Bu, devam etmek isteyeceğiniz süreçtir çünkü size devam etmeniz için ivme kazandırır. Motivasyon sınırlı bir kaynaktır, ancak yolunuzda kalmanıza yardımcı olmak için üretilebilir. Kendinize her gün hatırlatmak bu sürece yardımcı olur. Aslında bunu kaçınılmaz yapın, böylece her gün hedefinizin size hatırlatılmasını sağlayın ve bunu ortamınızı kurarak yapabilirsiniz.

Her gün sizi hedeflerinize yaklaştıran bir şey yapın

Hedef Belirlemek ve Bunlara Ulaşmak: Hedeflerinize ulaşacağınızdan nasıl emin oluyorsunuz? Her gün üzerinde çalışın. Evet, her gün. Sadece on dakika veya iki saat olması önemli değil. Her gün hedefleriniz üzerinde çalışın, böylece istediğinizi elde etmeniz kaçınılmazdır. Bileşik efekti lehinize kullanın; Ne kadar erken başlarsanız, zaman geçtikçe değişiklikler o kadar büyük olur. Ve hedefleriniz için ne kadar çok zaman harcarsanız, onlara o kadar hızlı ulaşırsınız.

Hedef belirleme gerçekten budur. Bu basit adımları uygulayın ve istediğinizi elde edin.

Size şunu sorayım, ulaşmak istediğiniz hedeflerinizden bazıları nelerdir?