Güneş Enerjisi Hibe Desteği

Güneş enerjisi santrali kurarak devlete elektrik satmak isteyen girişimciler, devletin GES desteklemeleri ve GES hibe kredileri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. GES kurup enerji satışı yapmak isteyenler için Kosgeb hibe ve faizsiz kredileri vardır. Bu kredilerden yararlanma koşullarının ilki KOSGEB girişimcilik kursunu bitirmektir. Kursu bitiren kişiler 150 bin TL ‘ye kadar destek alıp daha sonra ürettiği enerjisi garantili olarak devlete satabilir.

Türkiye’de alternatif enerji kaynaklarına yönelim son yıllarda çok hızlanmaya başladı. Özellikle devletin enerji teşvikleri Güneş enerjisi santrallerine yönelik olunca birçok kişi devlet destekli GES projelerine başvuru yapmaya başladı. Birçok kişi güneş enerjisi ile üretilen elektrik üreterek devlete elektrik satmak istemektedir. Devletin elektrik alım fiyatları he sene arttığı için devlete ges satışı da her sene daha da artmaktadır.

Güneş enerjisi santrali ya da güneş enerjisi tarlası kurmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular şunlar olmaktadır;

Güneş enerjisi tarlası nasıl ve nereye kurulabilir?

GES santrali kurulum maliyeti ne kadardır?

Üretilen elektrik devlete nasıl satılır ve devlet kaç paraya bu enerjisi satın alır?

Ayrıca devletin alım garantisi mevcut mu gibi sorular da merak edilmektedir?

Ges Enerji Santrali Nereye Kurulabilir?

Güneş enerjisi santrali kurulabilecek yerler seçilirken en önemli kriter verimli bir bölgenin işgal edilmemesidir. Örneğin, çok verimli ve sulak bir arazide geniş bir enerji tarlasına kurulum ruhsatı verilmesi zor olabilir. Bunun yerine kurak, kıraç ve verimsiz arazilerin ve özellikle tepelik sayılayacak güney cepheye bakan arazilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem daha çok güneş görülecek hem de verimsiz araziler de değerlendirilmiş olacaktır. Bunun yanında, ev elektriği üretmek isteyenler de sadece çatısına bu panelleri kurdurabilir. Bunun için anlaşmalı olan firma gerekli ruhsat alımları için size yardımcı olmaktadır ve oldukça kolay bir süreçtir.

Güneş Enerjisi İle Devlete Elektrik Satmak

Güneş enerjisi üreterek devlete elektrik satışı yapılabilir. Zaten bu noktada özel sektör son yıllarda çokça desteklenmeye başlandı. Elektriğin birim fiyatı 8 cent ile 13 cent arasında değişmektedir.

Bu noktada bir hatırlatma yapalım; devlet sizden direkt elektrik almak yerine özel enerji firmaları aracılığı ile elektrik satışı yapmanızı sağlıyor. Yani size ihtiyacınız dışındaki elektriği satmanız için yardımcı olmaktadır. Bu fiyat aralığı her sene değişmektedir. Ayrıca çok yüksek miktarda üreten firmalara daha fazla prim verilmektedir.

Devletin Güneş Enerjisi Santrali Desteklemesi

Devlet özellikle KOSGEB vasıtası ile girişimcilere birçok destek vermektedir. KOSGEB ile çalışan kişilere GES üretimleri kapsamında bir dizi kredi ve hibe desteği yapılmaktadır. 5 yıl geri ödemesiz krediler ve 100 bin TL hibe bu kapsamda kabul edilebilir. KOSGEB 150 bin TL’ ye kadar kredi fırsatı sunmaya devam etmektedir. Bunun için KOBİ gel sisteminden giriş yapılıp girişimci şifresi ile üye olunması gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB’e verilecek iş planının da kabul edilmesi ile hibe desteği başlayacaktır.

Fakat hibe desteği tek seferde ve nakit yapılmaz; bunun yerine siz yatırım yaptıkça ve bunu faturalandırdıkça devlet size fatura karşılığında kredi desteği sunmaya devam edecektir. Bu genelde 3 yıllık bir süreç gerektirmektedir.

Enerji Tarlası Maliyeti

Enerji tarlası maliyeti,  alanın genişliği ile doğrudan orantılıdır. Ama orta düzeyde bir enerji tarlasının maliyeti 1 Milyon TL olup bu enerji ile 5 yılda 1 milyon TL’lik elektrik satışı da yapmak mümkün olmaktadır. Yani amorti süresi genelde 5 yıl kabul edilmektedir. Ama tarlanın yönü güney cepheli olması ve mümkünse eğimli olması gerekmektedir.

Devlete elektrik satmak istiyorum diyenler ve maliyet araştırması yapanlar daha fazla merak ettikleri konuları aşağıda bize ulaşarak sorabilirler.