Eyt E-devlet Başvuru Adımları Resimli Videolu Açıklama

EYT başvuru süreci e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Ancak, başvuruların nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi bu yazıda bulabilirsiniz. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici madde ile ilgili kanunlara göre yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, EYT koşullarını karşıladıkları takdirde başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecekler. Bu yöntem, 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenlemede en hızlı ve kolay başvuru yolu olarak öne çıkıyor.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler, sisteme giriş yaptıktan sonra “emekli” veya “gelir” kelimesini arama kısmına yazarak “Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi” seçeneğini işaretleyecekler. Tahsis talep türü olarak “yaşlılık aylığı” seçildikten sonra adım adım ilerlenecek.

Eğer SSK kapsamında aylık talep ediliyorsa, 4/A SSK; BAĞ-KUR kapsamında aylık talep ediliyorsa 4/B BAĞKUR seçeneği seçilip “Başvur” butonuna tıklanacak. T.C. Kimlik Numarası ve ad-soyad bilgileri otomatik olarak ekrana gelecek ve maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek, açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak.

Ancak, önemli bir nokta, kanundaki düzenlemeye göre geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek. Bu nedenle, EYT koşullarını karşılayan vatandaşların başvurularını mümkün olan en kısa sürede yapmaları önemlidir.

Eyt E-Devlet Başvuru Adımları

 

Eyt başvurusu e devlet üzerinden nasıl yapılır: Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan düzenleme ile birlikte, artık EYT başvuruları da e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bilgilere göre, bu yöntemle başvuru yapacak vatandaşlar, süre sınırı olmadan ve sosyal güvenlik kurumlarına gitmeden işlemlerini tamamlayabilecekler.

e-Devlet üzerinden EYT başvurusu yapmak oldukça kolay. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-devlet arama çubuğuna “EYT” yazıldığında, “Sosyal Güvenlik Kurumu/ Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi” butonuna tıklanarak adımlar takip edilebilir.

 

Ardından çıkan sayfada “Yeni Başvuru” seçeneği seçilir ve tahsis talep türü olarak “yaşlılık aylığı” işaretlenir. SSK kapsamında aylık talep edilecekse “4A“, Bağkur kapsamına girenlerin ise “4B” seçeneği işaretlenir. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek, açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılır.

Diğer iletişim bilgilerinin de doldurulmasıyla birlikte, adres bilgileriniz, başında 0 olmadan 10 haneli cep telefon numaranız, ve e-posta adreslerini giriniz son aşamada “ileri” butonu ardından “başvur” butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilir. Bu sayede, vatandaşlar sosyal güvenlik kurumlarına gitmeden kolayca EYT başvurusu yapabilirler.

 

 


Kaynak:
EYT başvurusu e-Devlet’ten nasıl yapılır?
e-Devlet EYT başvuru adımları!