Gelmiş Geçmiş En Çok Satan 15 Video Oyunu Listesi

Video oyunları, insanları eğlendirmek için tasarlanan bilgisayar programlarıdır ve uzun bir zamandan bu yana insanlar birbirinden farklı video oyunları satın almaktadır. Bu durumdan dolayı, en çok satan 15 video oyunu arasında çıkış tarihi eski olan pek çok oyun da bulunur.

En Çok Satan 15 Video Oyunu

Dünyanın en çok satılan video oyunu türleri sizce hangi oyun tipindedir? Gerçek zamanlı savaş oyunları mı? Kişisel iki boyutlu oyunlar mı? Yoksa 3D video oyunu türleri mi? İşte, en çok satan 15 video oyunu listesi

1 – Minecraft Video Oyunu

201.000.000 kez satın alınmış olan Minecraft oyunu, birden fazla platformda oynanabilir. Resmi olarak ilk yayınlanma tarihi ise 18 Kasım 2011’dir. İsveç merkezli olan Mojang şirketi tarafından geliştirilip piyasaya çıkarılmış olan Minecraft oyununun çeşitli oynanış türleri bulunur. Seyirci, yaratıcı, macera, hayatta kalma ve zorlayıcı gibi çeşitli oyun türlerinin hepsinde belirli şartlar söz konusudur. Örneğin yaratıcı türündeki bir oyun sırasında çeşitli binalar inşa etmek önemliyken, hayatta kalma türündeki bir oyunun asıl amacı savaşarak diğer oyuncuları öldürmektir.

2 – Tetris

Elektronorgtechnica şirketi tarafından geliştirilmiş olan Tetris, ilk olarak 6 Haziran 1984 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır. Tasarımının çok büyük bir bölümü, Sovyet bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov’a ait olan bu oyun, aslında basit bir oyun düzenine sahiptir. Yan yana veya üst üste sıralanarak çeşitli büyüklüklerde ve renklerde şekiller meydana getiren küplerin, aynı renkteki ve uygun düzendeki diğer küp şekillerinin üzerine yerleştirilmesiyle oynanan bu oyun, 170.000.000 kez satılmıştır.

3 – Grand Theft Auto V (GTA 5)

Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanmış olan GTA 5, GTA serisinin en çok satılmış olan ürünüdür. Çeşitli görevlerin yapıldığı ve bunun dışında oyuncunun kendi isteklerine bağlı olarak çeşitli şeylerin gerçekleştirilebildiği bu üçüncü şahıs nişancı türündeki macera oyunu, piyasaya çıkarıldığı 17 Eylül 2013 tarihinden bu yana 135.000.000 kez satılmıştır.

4 – Wii Sports

En çok satan 15 video oyunu içinde, 19 Kasım 2006 tarihinde Japonya merkezli Nintendo şirket tarafından yayınlanmış olan Wii Sports oyunu da bulunmaktadır. Tenis, baseball, bowling, golf ve boks sporlarından herhangi birini seçen oyuncular, karakterlerinin görünümünü de beyaz, siyah ya da sarı ırktan olan karakterlerden birisini seçerek belirleyebilirler. Ayrıca bu oyun sadece Wii konsolunda oynanabilmektedir. Bu oyunun satış miktarı ise yaklaşık olarak 82.880.000’dir

5 – PUBG

Güney Kore merkezli olan Krafton Game Union şirketinin bir ürünü olan PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) oyunu, çok oyunculu bir hayatta kalma oyunudur. Bir uçaktan, oyun alanının çeşitli yerlerine paraşüt ile inmiş olan oyuncuların her biri kendileri için silah, araç ve diğer eşyaları toplayarak diğer oyuncular ile mücadele etmektedir. 20 Aralık 2017 tarihinde piyasaya çıkarılmış olan PUBG, 70.000.000’dan fazla miktarda satılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En iyi PUBG Mobile Oyuncuları

İlginizi Çekebilir:Türkiye’nin En İyi PUBG Oyuncuları Listesi

6 – Super Mario Bros.

Yönetmeni Shigeru Miyamato olan Super Mario Bros. oyunu Tetris’ten sonra, en çok satan 15 video oyunu arasında en eski olan oyundur. Prenses Peach’i kurtarmak için çeşitli engeller ile mücadele edilen oyunun Nintendo şirketi tarafından piyasaya çıkarıldığı tarih 13 Eylül 1985’tir. Bu oyun, günümüzde fazla alıcısı kalmamasına rağmen yaklaşık 48.200.000 kez satın alınmıştır ve en sevilen video oyunlarından birisidir.

7 – Pokemon Red & Blue

Japonya merkezli Game Freak tarafından geliştirilip Nintendo şirketi tarafından yayınlanan Pokemon Red & Blue, ilk olarak 27 Şubat 1996 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır. Satış miktarı ise 47.520.000’dir. Oyununun ana karakteri, Pallet Kasabası’nda yaşayan bir pokemon eğitmenidir. Bu eğitmen, pokemonları ile çeşitli mücadelelere girerek kendini geliştirir.

8 – Wii Fit

1 Aralık 2007 tarihinde Nintendo tarafından geliştirilerek yayınlanmış olan Wii Fit oyunu, bir çeşit egzersiz programı olarak da kabul edilebilir. Wii konsolunda oynanan bu oyun, oyuncunun Wii Balance Board adı verilen bir zemin üzerinde durarak gerekli egzersizleri yapması şeklinde oynanır. Wii Fit oyunu 43.800.000 kez satın alındığından dolayı, en çok satan 15 video oyunundan birisidir.

9 – Mario Kart Wii

Nintendo şirketinin geliştirmiş olduğu ve en çok satılan bir diğer video oyunu, Mario Kart Wii’dir. Oyunun ana karakteri, tıpkı Super Mario Bros.’da olduğu gibi Mario’dur. Sadece bir yarış oyunu olan Mario Kart Wii, bu karakterin çok sevilmiş olmasından dolayı böyle bir temaya sahiptir. İlk olarak 10 Nisan 2008 tarihinde piyasaya çıkmış olan oyun, yaklaşık olarak 37.250.000 kez satın alınmıştır.

10 – Wii Sports Resort

Wii Sports Resort, Wii Sports oyunun gelişmiş versiyonudur. En çok satan 15 video oyunu arasındaki Wii Sports Resort’ta kılıç kullanma, okçuluk, frizbi, golf, masa tenisi, basketbol, bisiklet sürme, hava sporları ve kano gibi farklı seçenekler vardır. Eklenmiş olan pek çok spor dalının dışında, bu oyunun Wii Sports ile arasında pek bir fark bulunmamaktadır. 25 Haziran 2009 tarihinde Nintendo şirketi tarafından piyasaya çıkarılan oyun, 33.110.000 kez satın alınmıştır.

İlginizi Çekebilir: Pubg Mobile Şekilli Nick Yazma Siteleri 

11 – Mario Kart 8 – Çok Satan Video Oyunu

Mario Kart serisinin sekizinci oyunu olan Mario Kart 8, seri içinde bulunan diğer oyunlar gibi sadece Wii konsolunda değil, birden fazla platformda oynanabilir. Nintendo şirketi tarafından 29 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya çıkarılan oyunun satış miktarı 31.400.000’dir.

12 – Red Dead Redemption 2 Video Oyunu

Red Dead Redemption 2, 1900’lü yıllarda geçen bir vahşi batı oyunudur. Rockstar Studios tarafından geliştirilmiş olan oyunun Rockstar Games tarafından yayınlanma tarihi 26 Ekim 2018’dir. Oyundaki ana karakter, çeşitli görevleri yapmanın dışında, oyuncunun isteğine göre soygunlara ve çatışmalara katılabilir. En çok satan 15 video oyunu arasında olan Red Dead Redemption 2, piyasaya çıkarıldığından bu yana 31.000.000 kez satılmıştır.

13 – New Super Mario Bros.

Super Mario Bros. oyununun çok beğenilmesi ve uzun yıllardan bu yana sürekli tercih edilmesiyle beraber, bu oyunun yenilenmiş bir versiyonu olan New Super Mario Bros. oyunu 15 Mayıs 2006 tarihinde Nintendo DS konsoluna uyumlu olarak piyasaya çıkarılmıştır. Aynı oyunun Wii konsoluna uyumlu versiyonu ise 11 Kasım 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Bu oyun, 30.800.000 kez satılarak Super Mario temasının en çok satan 15 video oyunu arasında sahip olduğu önemli yeri göstermiştir.

14 –  The Elder Scrolls: Skyrim V

Serbest dünya türündeki bir oyun olan The Elder Scrolls: Skyrim V Bethesda Softworks tarafından 11 Kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Oyuncunun at üzerinde ya da yürüyerek hareket edebildiği bu oyun, ortaçağ döneminde geçmektedir. Yapılan şeyler kayıt altına alınarak görevlerin akışı otomatik olarak değişebilmektedir. Birden fazla platformda oynanabilen bu aksiyon oyunu, 30.000.000 kez satılmıştır.

15 – Diablo III – En Çok Satan Video Oyunu

En çok satan 15 video oyunu  sonuncusu Diablo III oyunudur. Bu oyunda çeşitli kötü varlıklarla mücadele edilerek seviye atlanmaktadır. Blizzard Entartainment şirketi tarafından geliştirilen ve yayınlanan Diablo III, 30.000.00 kez satın alınmış olan bir diğer video oyunudur.

En Çok Satan 15 Video Oyunu : Konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.